Rolety dzień i noc czy żaluzje? Podpowiadamy, którą osłonę wybrać.

Szukasz idealnej osłony okiennej i nie wiesz czy zdecydować się na rolety dzień i noc czy żaluzje? Świetnie się składa – dziś bierzemy na tapet akurat te dwa modele. Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Gdzie sprawdzą się oba rozwiązania? Podpowiadamy.

Rolety dzień i noc

Rolet dzień i noc nie sposób pomylić z żadną inną osłoną okienną. Na tle konkurencji wyróżniają się wyjątkowym mechanizmem, który oparty jest na podwójnym materiale. Tkanina ma naprzemiennie ułożone pasy o różnym stopniu transparentności – przezroczyste i przyciemniające/zaciemniające. Poruszanie łańcuszkiem zmienia ich położenie względem siebie. Daje nam to możliwość ustawienia rolety w trzech pozycjach: otwartej, półotwartej i zamkniętej. Dzięki temu łatwo możemy kontrolować prywatność i wpadające do wnętrza promienie słoneczne.

Rolety dzień i noc występują w trzech wersjach:

  • Bezinwazyjnej, która nie wymaga wiercenia. Osłonę umieszcza się bezpośrednio na ramie okiennej za pomocą specjalnych uchwytów.
  • Wolnowiszącej, którą przykręca się do wnęki lub sufitu. Polecana do większych przeszkleń.
  • W kasecie, która posiada estetyczną skrzynię, do której możemy schować materiał. Pozwala to utrzymać ich dobrą formę na dłużej.

Rolety dzień i noc ze względu na swój unikalny, choć dość mocny design nie sprawdzą się we wszystkich wnętrzach. Dobrze będą się natomiast prezentować w pomieszczeniach zaaranżowanych w stylu minimalistycznym, nowoczesnym czy skandynawskim.

Żaluzje

Żaluzje znacząco różnią się od każdej rolety, choć można by powiedzieć, że modele dzień i noc czerpały z nich mnóstwo inspiracji. Zbudowane są z obracających się o 180 stopni lamelek z drewna lub aluminium. Ten mechanizm pozwala maksymalnie kontrolować światło wpadające do wnętrz, regulować widoczność na zewnątrz i w razie potrzeby chronić prywatność. Można zamontować je również na kilka sposobów – bezinwazyjnie na skrzydle okiennym, do wnęki, ściany lub sufitu.

Żaluzje przeżywają obecnie swój triumfalny powrót. Niegdyś królowały w oknach prawie wszystkich polskich domów, szczególnie modele wykonane z aluminium. Współczesne wersje jednak nie mają nic wspólnego z kiepską jakością, a co za tym idzie, estetyką znaną nam z lat 90. ubiegłego wieku.

Niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujesz, żaluzje łatwo dopasować do wielu wnętrz. Będą doskonałym strażnikiem snu w pokoju dziecka, stworzą idealne warunki do pracy w biurze czy odpowiednie zaciemnienie w sypialni. Modele drewniane dobrze będa prezentować się w stylach skandynawskim, rustykalnym czy urban jungle. Wersje aluminiowe sprawdzą się natomiast w pomieszczeniach nowoczesnych czy industrialnych.

Które z rozwiązań wybrać?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Wszystko oczywiście zależy od naszych potrzeb i od tego, w jakim stylu zaaranżowane jest wnętrze, w którym mają być dane osłony okienne montowane. Warto jednak podkreślić jedną, dość znaczącą różnicę – żaluzje dają możliwość ustawienia kąta nachylenia lamelek, a co za tym idzie, dużą kontrolę nad tym, ile światła wpada do pomieszczenia. Rolety możemy jedynie całkowicie rozwinąć lub zatrzymać je na określonej wysokości.

Rolety bambusowe jako alternatywa

Alternatywą zarówno dla żaluzji, jak i modeli dzień i noc są rolety bambusowe. Jak sama nazwa wskazuje wykonane są z naturalnego materiału – drewna bambusowego, które charakteryzuje się niezwykłą odpornością na wilgoć, wysokie temperatury czy rozdarcia. Ich konstrukcja opiera się na cienkich listewkach pozwalających słońcu łagodnie przenikać do wnętrz. Zapewnia to niezwykłe efekty wizualne.

Oprócz estetycznych właściwości rolety bambusowe mają także inne zalety – występują w naturalnej kolorystyce (modnych odcieniach ziemi), chronią przed nagrzewaniem się pomieszczeń i zapewniają prywatność. Niestety nie możemy tutaj mówić o pełnym zaciemnieniu ze względu na prześwity.

Podsumowanie

Rynek osłon okiennych daje nam ogromny wybór zarówno pod względem funkcjonalności, jak i estetyki oraz kolorystyki. Stojąc przed decyzją zakupu żaluzji czy rolet dzień i noc, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników: aranżację wnętrza, poziom kontroli nad słońcem i prywatnością. Każde z tych rozwiązań ma swoich przeciwników i zwolenników.

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, marki produkującej wysokiej jakości rolety zewnętrzne, rolety wewnętrzne i inne osłony okienne.