oświetlenie do garażu

Przeciętny mężczyzna, o ile tylko posiada przydomowy garaż, spędza w nim naprawdę sporo czasu. Nawet, jeśli nie posiada samochodu. Garaż, to jego azyl i miejsce spotkań towarzyskich z innymi samcami w celu potajemnego wspólnego spożywania alkoholu. To w garażu, ewentualnie w piwnicy, czy innym dyskretnym miejscu wypala „ostatniego” papierosa nałogowiec, który rzuca palenie od lat. Nic dziwnego, że oświetlenie garażu stanowi sprawę poważną i nie do przecenienia.    

To oczywiście żarty, tym niemniej oświetlenie garażu naprawdę warto potraktować poważnie. Garaż jest pomieszczeniem, gdzie nie tylko przechowujemy nasze pojazdy, ale też narzędzia podręczne, części zamienne, czasem chwilowo niepotrzebne rzeczy z domu, czy ogrodu.

Nasuwa się więc wniosek, że jedna żarówka wisząca na drucie pod sufitem nie wystarczy, jeśli nie chcemy w garażu myszkować z latarką ręczną w poszukiwaniu potrzebnych rzeczy, które tam przechowaliśmy. Idealnie jest, kiedy światło sztuczne pada z góry i kiedy za pomocą dodatkowych lamp doświetlone są lewa i prawa ściana, Oczywiście z możliwością włączenia i wyłączenia każdego ze źródeł światła osobno. Dzięki zastosowaniu energooszczędnych świetlówek, koszt, jakim oświetlenie garażu obciąży nasz budżet, nie będzie wysoki. Nawet wtedy, jeśli rzeczywiście będziemy spędzać tam dużo czasu, albo jeśli zdarzy nam się zapomnieć wyłączyć światło.

Oświetlenie w garażu z kanałem

Rzecz jasna w przypadku garażu z tak zwanym kanałem, gdzie dokonuje się napraw samochodów, oświetlenie takie, jak opisane, może okazać się niewystarczające. Kanał zazwyczaj oświetlony jest osobno i dodatkowo, dzięki gniazdkom zasilającym, można podłączyć  mocniejszą lampę punktową na kablu.

Nie będziemy się w tym miejscu rozwodzić nad estetyką garażowych lamp. Wystarczą nawet żarówki, czy świetlówki bez osłon, jeśli uznamy, że w tej postaci dają więcej światła, a są umieszczone wystarczająco wysoko, by były bezpieczne i nie stanowiły zagrożenia w przypadku potrącenia, czy stłuczenia. Możemy jednak uznać, że oświetlenie garażu w naszym przypadku wymaga zastosowania osłon. Są to najczęściej osłony z tworzywa sztucznego pełne, lub w formie siatki, czy kraty przytrzymywanej na przykład za pomocą zatrzasków. Dawniej a w niektórych garażach właściwie do dziś, stosowało się osłony z siatki drucianej.  Chroniły lampy przed przypadkowym potrąceniem i stłuczeniem, również przez zwierzęta domowe, zwłaszcza ciekawskie koty, które potrafią wdrapać się w miejsca, które nam wydają się niemożliwe.

Jak dobrać oświetlenie do garażu?

Podsumowując – oświetlenie garażu ma być po prostu praktyczne i skuteczne, a także przy zachowaniu wysokiej funkcjonalności jak najtańsze. Zająć się tą kwestią najlepiej jest na etapie projektowania instalacji elektrycznej, wtedy możemy dokładnie zastanowić się w którym miejscu potrzebujemy stałych źródeł światła, a gdzie przyda nam się gniazdko zasilające i mocna lampka biurkowa  – jeśli zamierzamy w garażu majsterkować. Na szczęście jeśli coś na tym etapie pominęliśmy, w garażu nie będzie nam przeszkadzał przewód w osłonie zamontowany na- a nie pod tynkiem.