Plisy - jak je rozprostować i jak naprawić? U nas się dowiesz!

Jedną z ładniejszych ozdób okiennych są żaluzje typu plisy. Są one bardzo nowoczesne, stanowią bardzo dobrą alternatywę dla tradycyjny żaluzji lub rolet. Dodatkowo świetnie zasłaniają światło słoneczne, przede wszystkim dzięki temu, że mogą być sterowane zarówno od góry jak i od dołu. Ich kolejną dużą zaletą jest fakt, że bardzo dobrze sprawdzają się na oknach o nietypowych kształtach, takich jak trapez czy trójkąt, lub inne okna ze skosami. Jednakże, jak każdy towar mogą ulec uszkodzeniu. W dzisiejszym wpisie podpowiemy co zrobić, gdy plisy nam się zagniotą w nieodpowiedni sposób i chcemy je rozprostować. Dowiesz się także, jakie jeszcze inne naprawy żaluzji plisowanych możesz wykonać samodzielnie w warunkach domowych.

Rozprostowanie zagniecionej plisy.

Cechą charakterystyczną żaluzji plisowanych jest to, że są wykonane z materiału zagniecionego w odpowiedni sposób. Podczas użytkowania może się zdarzyć, że w wyniku niestarannego zwinięcia plisa zagniecie nam się w nieodpowiednim miejscu. Jak sobie poradzić z taką sytuacją? Wystarczy rozwinąć plisę maksymalnie, następnie powoli, ręcznie ją ciasno zwinąć i taką zwiniętą pozostawić na kilka godzin, lub do następnego dnia. Jeśli natomiast ten zabieg nie przyniesie odpowiednich skutków, możemy zdecydować się na zdemontowanie materiału i wypranie go zgodnie z instrukcją otrzymaną od producenta. Następnie, mokrą plisę, zwińmy ręcznie, zamontujmy i zwiniętą pozostawmy do całkowitego wyschnięcia. Ten zabieg na pewno przyniesie oczekiwany efekt, a odkształcony materiał nie będzie już stanowił dla nas problemu!

Wymiana zerwanego sznurka.

Z biegiem czasu, podczas użytkowania żaluzji plisowanych jest praktycznie niemożliwe, aby nie uległy one nawet najmniejszej usterce. Większość producentów wraz z instrukcją montażu i prania materiału plisowanego, dostarcza także instrukcję konserwacji i akcesoria do wymiany w razie jakiegoś uszkodzenia. Jednym z najczęstszych problemów, jaki pojawia się podczas użytkowania plisy jest zerwany sznurek bądź linka, na którym rozpięty jest materiał plisy. Sznurki te sprawiają, że możemy plisę zwijać i rozwijać, a materiał ładnie się układa. Choć producenci dokładają wszelkich starań, by te linki były odporne na przetarcia, czasami niestety się to zdarza. Jest to jedna z łatwiejszych napraw jaką możemy samodzielnie wykonać w domu. Wystarczy zdemontować żaluzję, wyjąć zerwany sznurek, i wpleść nowy w specjalne dziurki w materiale wzorując się na drugiej, dobrej stronie. A jak obliczyć długość sznurka, który powinniśmy zamontować? To również jest dość proste, wystarczy do szerokości rolety dodać jej podwójną wysokość.

Każda rzecz, która jest dużo używana i eksploatowana w końcu ulegnie uszkodzeniu. Podejmując decyzję o samodzielnym naprawianiu żaluzji plisowanych upewnijmy się, że poradzimy sobie z tym zadaniem, i że usterka nie jest zbyt poważna, by wykonać ją samodzielnie w domu. W przeciwnym wypadku możemy zdecydować się na wezwanie specjalisty, który pomoże nam rozwiązać nasz problem.

Więcej informacji znajdziecie na: https://grako.pl/kat/do-domu/plisy/