Nowoczesny i zachwycający dom - jak stworzyć niepowtarzalny klimat przy użyciu naturalnych materiałów?

Bez względu na to, czy chcemy poprawić fasadę małego domku, czy budynku znacznych rozmiarów, najpiękniej wygląda dom wykończony naturalnymi materiałami. Dotyczy to zarówno elewacji, jak i wnętrz. Materiały używane do stworzenia zachwycającego domu powinny by trwałe, piękne i łatwe do czyszczenia.  I właśnie takie materiały wykończeniowe oferuje człowiekowi natura. Na co warto postawić, kiedy chcemy, aby w naszym domu królowała natura?

Przyrodnicze inspiracje

Człowiek jest częścią przyrody i trochę za nią tęskni żyjąc w zurbanizowanym świecie. Dlatego wybiera inspirowane nią motywy do swojego domostwa. Natura we wnętrzu przybiera różnorodne oblicza – od spokojnych form i stłumionych barw będących neutralnym tłem, po bardziej spektakularne motywy, dzięki które można stworzyć przepiękne domowe  kompozycje.  Kiedy myślimy o naturalnych materiałach w budownictwie i wykończeniu pomieszczeń to przed oczami mamy drewno i kamień.

Niekwestionowany król – drewno

Drewniana elewacja jest atrakcyjnym i prestiżowym rozwiązaniem. Ma jednak kilka wad. Po pierwsze jest  droga, po drugie wymaga regularnej konserwacji. Oznacza to niekończące się koszty. Dlatego popularność zdobywają materiały elewacyjne w postaci płytek przypominających drewno. Płytki są doskonałym wyborem, gdyż są odporne na wilgoć i działanie promieni słonecznych, nie wymagają impregnacji. Ich powierzchnię można myć wodą. To rozwiązanie uniwersalne przeznaczone do montażu  wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Wymagają odpowiedniego mocowania do ściany. Drugą opcją dla zwolenników otaczania się naturą jest kamień elewacyjny. O rodzajach kamienia na elewację można przeczytać na: https://klink.pl/blog/pomysly-na-aranzacje-domu-z-kamienna-elewacja.html.

 Kamień na elewację – trwały i piękny

Kamień naturalny to najlepszy pomysł na elewację. Nie dość, że jest darem natury, to jeszcze jest trwały, odporny na pogodę i uszkodzenia mechaniczne, a do tego zawsze unikatowy.

Każdy z nich ma inne właściwości i barwę. Wybierając kamień elewacyjny, należy pamiętać, aby nie przesadzić z ilością kolorów- nie powinno być ich więcej niż na budynku. Najmodniejsze są połączenia szarości, bieli i brązu.

Żelazna zasada minimalizm

Przy wyborze kamienia na ścianę powinno się zachowywać minimalizm. Aranżacja ściany naturalnym kamieniem jest bardzo dekoracyjna i dlatego nie powinno się zakłócać innymi elementami.

Naturalny kamień elewacyjny jest doskonałym izolatorem -znakomicie zabezpiecza ściany przed wilgocią, a więc zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni. Do montażu stosuje się klej na bazie białego cementu lub klej do kamienia naturalnego.