Bez względu na to, czy chcemy poprawić fasadę małego domku, czy budynku znacznych rozmiarów, najpiękniej wygląda dom wykończony naturalnymi materiałami. Dotyczy to zarówno elewacji, jak i wnętrz. Materiały używane do stworzenia zachwycającego domu powinny by trwałe, piękne i łatwe do czyszczenia. I właśnie takie materiały wykończeniowe oferuje człowiekowi natura. Na co warto postawić, kiedy chcemy, aby w naszym domu królowała natura?
Przyrodnicze inspiracje
Człowiek jest częścią przyrody i trochę za nią tęskni żyjąc w zurbanizowanym świecie. Dlatego wybiera inspirowane nią motywy do swojego domostwa. Natura we wnętrzu przybiera różnorodne oblicza – od spokojnych form i stłumionych barw będących neutralnym tłem, po bardziej spektakularne motywy, dzięki które można stworzyć przepiękne domowe kompozycje. Kiedy myślimy o naturalnych materiałach w budownictwie i wykończeniu pomieszczeń to przed oczami mamy drewno i kamień.
Niekwestionowany król – drewno
Drewniana elewacja jest atrakcyjnym i prestiżowym rozwiązaniem. Ma jednak kilka wad. Po pierwsze jest droga, po drugie wymaga regularnej konserwacji. Oznacza to niekończące się koszty. Dlatego popularność zdobywają materiały elewacyjne w postaci płytek przypominających drewno. Płytki są doskonałym wyborem, gdyż są odporne na wilgoć i działanie promieni słonecznych, nie wymagają impregnacji. Ich powierzchnię można myć wodą. To rozwiązanie uniwersalne przeznaczone do montażu wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Wymagają odpowiedniego mocowania do ściany. Drugą opcją dla zwolenników otaczania się naturą jest kamień elewacyjny. O rodzajach kamienia na elewację można przeczytać na: https://klink.pl/blog/pomysly-na-aranzacje-domu-z-kamienna-elewacja.html.
Kamień na elewację – trwały i piękny
Kamień naturalny to najlepszy pomysł na elewację. Nie dość, że jest darem natury, to jeszcze jest trwały, odporny na pogodę i uszkodzenia mechaniczne, a do tego zawsze unikatowy.
Każdy z nich ma inne właściwości i barwę. Wybierając kamień elewacyjny, należy pamiętać, aby nie przesadzić z ilością kolorów- nie powinno być ich więcej niż na budynku. Najmodniejsze są połączenia szarości, bieli i brązu.
Żelazna zasada minimalizm
Przy wyborze kamienia na ścianę powinno się zachowywać minimalizm. Aranżacja ściany naturalnym kamieniem jest bardzo dekoracyjna i dlatego nie powinno się zakłócać innymi elementami.
Naturalny kamień elewacyjny jest doskonałym izolatorem -znakomicie zabezpiecza ściany przed wilgocią, a więc zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni. Do montażu stosuje się klej na bazie białego cementu lub klej do kamienia naturalnego.