Niewielka zmiana aranżacji, która wiele zmieni – nowe oświetlenie salonu

Jak myślicie, ile czasu zajmie Wam przearanżowanie swojego salonu? Załóżmy, że kolor ścian, podłogi i meble zostają, a Wy otrzymaliście zadanie, aby zmienić wystrój swojego salonu. Jakie będzie najprostsze i stosunkowo niedrogie rozwiązanie? Oczywiście, zmiana oświetlenia i dekoracji!

Włącz światło!

Największy efekt w szybkiej zmianie aranżacji salonu przyniesie zawieszenie nowego żyrandola. Jeśli dotychczas korzystaliście z plafonów – wybierzcie lampę wiszącą w stylu industrialnym, o ciekawym kształcie kloszy i wyraźnej ramie. Jeśli czasami mieliście wrażenie, że w salonie jest trochę za ciemno – tym razem dobierzcie żarówki o większej mocy. Wymiana górnego oświetlenia na nowe nie trwa długo – wystarczy wybrać lampę, kupić ją i zamontować! Szybka zmiana i jaki efekt!

Jeśli w salonie znajdują się dodatkowe punkty świetlne na ścianie, dobrym pomysłem będzie wymiana detali – na przykład nowe abażury. Ciekawą propozycją będzie takie dobranie oświetlenia, aby korespondowało ze sobą i nawiązywało do jednego stylu wnętrzarskiego, ale żeby lampy czy też abażury pochodziły z różnych kolekcji. Doda to salonowi charakteru i podkreśli oryginalność i dobry gust.F

Warto także rozważyć montaż kinkietów, nawet kosztem lamp stojących. Dzięki temu zyskacie na podłodze miejsce, w którym będzie można wyeksponować np. rośliny lub ustawić podręczną komodę. Kinkiety wprowadzają klasyczną elegancję nawet w surowe, minimalistyczne wnętrza. Korzyścią będzie również brak widocznych kabli do lamp, które nie wyglądają zbyt estetycznie.

Obraz wcale nie musi wisieć na ścianie

Nie od dziś wiadomo, że ciekawy obraz w pięknie dobranej ramie przyciąga wzrok, wypełnia ścianę i powoduje, że wnętrze wygląda przytulniej. Obrazy i grafiki podkreślają indywidualne preferencje i zainteresowania mieszańców domu. Ostatnio modne jest ustawianie ram na podłodze lub na komodzie. Taka aranżacja będzie stanowić doskonałą bazę do dekorowania salonu kolejnymi dodatkami – doskonale sprawdzą się tutaj gustowne wazony, ceramiczne pojemniki czy szkatułki.

Porada: Do szklanego lampionu wcale nie trzeba wstawiać świeczek! Można w nim umieścić liściastą roślinę, ozdobne kamienie lub gałązki.

Otulaj się miękkimi dekoracjami

Koce z miękkiej tkaniny nie tylko wizualnie ocieplają wnętrza, ale są bardzo praktyczne – w każdej chwili można się nimi otulić. Ta sama zasada dotyczy dekoracyjnych poduszek: nie tylko stanowią dekorację sofy, ale także pozwalają na wygodniejszy odpoczynek. Szybka zmiana poszewek na poduszkach, przestawienie lampy podłogowej w inne miejsce i nagle pomieszczenie stanie się „nowym salonem”! Planując wymianę tkanin, nie zapominajcie o zasłonach.

Kolor drewna doskonale ociepli wystrój salonu – jeśli macie możliwość dobrania dodatków z tym motywem, zróbcie to! Może to być drobiazg w postaci bambusowej doniczki lub drewnianej tacy ustawionej na parapecie czy komodzie. A może skusicie się na drewniany gazetnik, ustawiony w pobliżu fotela? Taki element szybko zmieni zwyczajny fotel w przytulny kącik do czytania.

Ciepło, zimno, jasno…

Sprawdźcie, czy meble do salonu posiadają nóżki, które można przemalować. Zagrajcie kontrastem: pomalujcie ciemne stopki jasną farbą. Jeśli dotychczas meble posiadały ciemne nóżki, przemalowanie ich na jasno przyniesie przyjemny, rozświetlający efekt.

Niewielką zmianą aranżacji salonu, która przyniesie dużą metamorfozę, będzie także przestawienie dekoracji na komodach, półkach i parapecie. Przestawcie dotychczasowe ozdoby: wazony ustawcie w jednym miejscu, najlepiej kilka obok siebie. Kwiatki przenieście na półkę. Możliwość włączenia nowego oświetlenia tylko spotęguje wrażenie wprowadzonych zmian.