Narzuty na łóżko i zasłony – czy coś je łączy? Powinny być tak dobrane, by sąsiadując ze sobą, stanowiły spójną i jednolitą dekorację. Zobacz, jak dobrać zasłony i narzuty do salonu i sypialni.
Czy narzuta i kolor zasłon muszą być w tym samym kolorze?
Zasłony i narzuty na łóżko to dwie dość duże dekoracje, które jako pierwsze wpadają w oko. Warto więc zadbać, by pasowały do siebie, co nie znaczy, że muszą być uszyte z tego samego materiału. Można zastosować taki zabieg we wnętrzu, w którym stawiamy na minimalizm. Identyczne narzuty i zasłony są wizytówką wnętrz monochromatycznych, minimalistycznych, czasem też nowoczesnych. Jednak w większości przypadków zasłony welurowe i narzuty nie są identyczne, mimo to pasują do siebie pod względem wzoru i koloru.
Jak łączyć kolorystycznie zasłony i narzuty na łóżko?
Przy dobieraniu kolorów zasłon i narzut warto rozejrzeć się po wnętrzu i zastanowić, jaki efekt chcemy uzyskać. To właśnie tkaniny dekoracyjne w dużej mierze decydują o charakterze sypialni bądź salonu, dlatego ich wybór nie powinien być przypadkowy.
Jeśli wnętrze urządzamy w określonym stylu, to tkaniny muszą do niego pasować. W stylu marynistycznym najlepiej postawić na granat i błękit, w skandynawskim na żółć (bardzo charakterystyczne dla tego stylu są cytrynowożółte zasłony) i szarość, w eko – odcienie beżu i szarości, w urban jungle – odcienie zieleni i chłodnego brązu. Jeśli decydujemy się na utrzymanie zasłon i narzuty w tej samej gamie kolorystycznej, warto postawić na tkaniny, które różnią się od siebie o dwa lub trzy tony. Jeśli łączymy różne kolory, warto posiłkować się tzw, kołem barw. Najlepiej sprawdzają się zestawienia z tzw, trickoloru lub wersje całkowicie kontrastowe.
Narzuty na łóżko i zasłony – jak łączyć wzory
Przy dobieraniu zasłon i narzut ważne są nie tylko kolory, ale też widoczne na nich wzory. Nie można nie wziąć tego pod uwagę, nawet jeśli wzór jest delikatny i mało rzucający się w oczy. Pasy na zasłonach i koła na narzutach nie będą dobrym połączeniem. Lepiej byłoby wybrać jeden dominujący wzór i wykorzystać na dekoracyjnych dodatkach, ale tylko niektórych. Nadmiar ozdób nie sprawi, że wnętrze będzie bardziej stylowe, za to prowadzi do niebezpiecznego otarcia się o granicę kiczu. Pasiaste zasłony, narzuty, poduszki, obrusy, dywan i ceramika? Absolutnie nie! Jeśli zdecydowaliśmy się na narzutę w pasy, możemy powiesić podobne zasłony, ale wówczas poduszki i dywan lepiej pozostawić gładkimi. Trzeba pamiętać, że dekoracyjne wzory zdobią tylko wtedy, gdy mają dla siebie odpowiednie tło.
Kolory zasłon i narzut w sypialni i salonie
Przy wybieraniu kolorystyki zasłon i narzut warto na chwilę zastanowić się nad charakterem wnętrza, które dekorujemy. W salonie można postawić na zdecydowane, mocne kolory. Tu nawet czerwone zasłony w towarzystwie żółtej narzuty nie będą dekoracyjnym faux-pas, o ile oczywiście pozostałe dodatki wpiszą się w tę konwencję. Podobnie można połączyć kolory, które jeszcze do niedawna uznawano za niepasujące – pudrowy róż z oliwkową zielenią lub fiolet z szarością.
W sypialni natomiast – która uznawana jest za miejsce służące odpoczynkowi, relaksowi, wyciszeniu lepiej postawić na klasyczne zestawy w podobnej gamie kolorystycznej. Do sypialni nie poleca się jasnych, jaskrawych kolorów. Lepiej sprawdzą się pastele i odcienie beżu, a jeśli szukamy ciemniejszych wariantów – ciemna szarość, brąz, ciemna zieleń lub granat.