Na czym polega pielęgnacja blatów drewnianych

Blaty drewniane wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Prezentują się bardzo elegancko, mają dobre parametry użytkowa, ale są narażone na wpływ różnych czynników i zarysowania. Warto zadbać o blat dębowy czy bukowy, by prezentował się wspaniale i sprawdzał się przez wiele lat. Poznaj zasady pielęgnacji drewna, a zachowasz jego walory użytkowe na długo.


Drewno – naturalny i uniwersalny materiał


Drewno to wyjątkowo uniwersalny, naturalny i wszechstronny materiał, który można wykorzystać w wielu branżach – m.in. meblarstwie i aranżacji wnętrz. Produkuje się z niego przede wszystkim meble, ale także schody, podłogi czy różne dekoracje oraz blaty kuchenne i łazienkowe. Doceniają je miłośnicy przytulnej estetyki.


Jednak drewno wymaga odpowiedniej pielęgnacji oraz impregnacji. Najczęściej oznacza to konieczność olejowania albo lakierowana. Poniżej polecamy sprawdzone metody dbania o elementy drewniane na przykładzie blatów. Impregnacja drewna to nasycanie go środkami chemicznymi, które ochronią je przed różnymi czynnikami, m.in. wilgocią.


Blat drewniany – lakierowanie


Blaty dębowe lub inne wykończone lakierem będą współgrać z różnymi wnętrzami, co stanowi ich niewątpliwą zaletę. Jednak na powierzchni połyskującej bardziej widoczne mogą być zarysowania. W takiej sytuacji odpowiednio wykonany zabieg lakierowania sprawi, że blat będzie na nowo gładki. Warto jednak wiedzieć, że lakier z czasem ulega ścieraniu.


Olejowanie blatu drewnianego


Olejowanie jest często wybieraną metodą zabezpieczenia drewna. Pozwala długo cieszyć się idealnie zachowaną strukturą drewna, a właśnie z tego powodu wiele osób decyduje się na blat dębowy, bukowy lub z wybranego gatunku drewna egzotycznego.


Plusy olejowania to brak odprysków, poza tym w wyniku takiej pielęgnacji powierzchnia blatu nie łuszczy się, jak w przypadku lakierowania. Co więcej, dodatkową korzyścią jest możliwość wykonania tego zabiegu samodzielnie w domu, bez konieczności korzystania z usług specjalisty. Olejowanie ma jednak pewną wadę – trzeba je wykonać kilka razy w roku, aby zyskać pewność, że drewno zostało dobrze zabezpieczone.


Twardy wosk olejny


Jest jeszcze trzecia metoda, która łączy zalety lakierowania i olejowania. Twardy wosk olejny, bo o nim mowa, szybko wnika w strukturę drewna i tworzy barierę ochronną. Jest to mieszanka wosków, olejów i żywic. Dzięki temu skutecznie zabezpiecza je od wewnątrz. Plusem twardego wosku jest efekt finalny – wysoka ochrona oraz naturalny wygląd blatu lub innego elementu. Co ważne, twardy wosk musi zostać co kilka lat, by spełnił swoje zadanie.