Porady

Na czym polega pielęgnacja blatów drewnianych?

Na czym polega pielęgnacja blatów drewnianych
Na czym polega pielęgnacja blatów drewnianych

Blaty drewniane wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Prezentują się bardzo elegancko, mają dobre parametry użytkowa, ale są narażone na wpływ różnych czynników i zarysowania. Warto zadbać o blat dębowy czy bukowy, by prezentował się wspaniale i sprawdzał się przez wiele lat. Poznaj zasady pielęgnacji drewna, a zachowasz jego walory użytkowe na długo.


Drewno – naturalny i uniwersalny materiał


Drewno to wyjątkowo uniwersalny, naturalny i wszechstronny materiał, który można wykorzystać w wielu branżach – m.in. meblarstwie i aranżacji wnętrz. Produkuje się z niego przede wszystkim meble, ale także schody, podłogi czy różne dekoracje oraz blaty kuchenne i łazienkowe. Doceniają je miłośnicy przytulnej estetyki.


Jednak drewno wymaga odpowiedniej pielęgnacji oraz impregnacji. Najczęściej oznacza to konieczność olejowania albo lakierowana. Poniżej polecamy sprawdzone metody dbania o elementy drewniane na przykładzie blatów. Impregnacja drewna to nasycanie go środkami chemicznymi, które ochronią je przed różnymi czynnikami, m.in. wilgocią.


Blat drewniany – lakierowanie


Blaty dębowe lub inne wykończone lakierem będą współgrać z różnymi wnętrzami, co stanowi ich niewątpliwą zaletę. Jednak na powierzchni połyskującej bardziej widoczne mogą być zarysowania. W takiej sytuacji odpowiednio wykonany zabieg lakierowania sprawi, że blat będzie na nowo gładki. Warto jednak wiedzieć, że lakier z czasem ulega ścieraniu.


Olejowanie blatu drewnianego


Olejowanie jest często wybieraną metodą zabezpieczenia drewna. Pozwala długo cieszyć się idealnie zachowaną strukturą drewna, a właśnie z tego powodu wiele osób decyduje się na blat dębowy, bukowy lub z wybranego gatunku drewna egzotycznego.


Plusy olejowania to brak odprysków, poza tym w wyniku takiej pielęgnacji powierzchnia blatu nie łuszczy się, jak w przypadku lakierowania. Co więcej, dodatkową korzyścią jest możliwość wykonania tego zabiegu samodzielnie w domu, bez konieczności korzystania z usług specjalisty. Olejowanie ma jednak pewną wadę – trzeba je wykonać kilka razy w roku, aby zyskać pewność, że drewno zostało dobrze zabezpieczone.


Twardy wosk olejny


Jest jeszcze trzecia metoda, która łączy zalety lakierowania i olejowania. Twardy wosk olejny, bo o nim mowa, szybko wnika w strukturę drewna i tworzy barierę ochronną. Jest to mieszanka wosków, olejów i żywic. Dzięki temu skutecznie zabezpiecza je od wewnątrz. Plusem twardego wosku jest efekt finalny – wysoka ochrona oraz naturalny wygląd blatu lub innego elementu. Co ważne, twardy wosk musi zostać co kilka lat, by spełnił swoje zadanie.