Na co zwrócić uwagę wybierając trawę do swojego ogrodu?

Na założenie trawnika składa się kilka etapów, a każdy z nich ma ogromne znaczenie dla uzyskania pięknego, równego i intensywnie zielonego trawnika. Po przygotowaniu podłoża, konieczne jest wybranie odpowiedniej mieszanki traw. Wśród dostępnych na rynku znajduje się mnóstwo rodzajów o właściwym przeznaczeniu i spełniających pewną funkcję. Taka różnorodność możliwa jest dzięki zastosowaniu różnych gatunków traw.

Co warto wiedzieć o nasionach?

Najczęściej stosowane gatunki traw w mieszankach to:

  • kostrzewa czerwona
  • kostrzewa owcza
  • wiechlina łąkowa
  • mietlica pospolita.

Mieszanka traw do ogrodu przydomowego powinna składać się przynajmniej z 3 gatunków. Dzięki temu trawnik jest bardziej odporny na zacienienie, suszę i deptanie. Mimo tego, że gatunki są do siebie podobne, to ich właściwości różnią się. Ma to niewielki wpływ na wygląd trawnika, za to ogromny na jego trwałość. Trawnik nie powinien być zakładany tylko z jednego gatunku, ponieważ doprowadzi to do nierównego wzrostu trawy i zaburzenia efektów wizualnych.

Jaka mieszanka będzie najlepsza do trawnika w ogrodzie przydomowym?

Przed wybraniem mieszanki należy zastanowić się, jakie funkcje trawnik będzie spełniał. Jeśli tylko ozdobną, warto wybrać nasiona kostrzewy czerwonej i owczej oraz podgatunki kępowe i rozłogowe. Taki trawnik zachwyci każdego swą niepowtarzalną estetyką, ale nie będzie odporny na deptanie. Efekt idealnie równej trawy, jaki można uzyskać poprzez zastosowanie takiej mieszanki nazywany jest trawnikiem angielskim lub trawnikiem francuskim.

Jeśli trawnik ma pełnić funkcje użytkowe, doskonale sprawdzi się mieszanka uniwersalna. Nasiona Substral to połączenie gatunków odpornych na deptanie, trwałych w różnych warunkach pogodowych. Trawnik użytkowy również posiada walory estetyczne, jednak może być użytkowany bez niesienia większych szkód dla wyglądu. Takie trawniki zakładane są szczególnie w ogrodach, w których znajduje się mini plac zabaw dla dzieci, mini boisko sportowe czy wybieg dla psa.