
Kuchnia to centrum każdego domu, miejsce sporządzania wspólnych posiłków, zakątek przypominający zapachy i smaki z dzieciństwa. Nic dziwnego, że chcemy, aby była idealna, pasowała do naszego stylu i posiadała wymarzone wyposażenie. Zabudowane meble nadają pomieszczeniu elegancję, przestrzeń i styl, dlatego jest to coraz bardziej popularne rozwiązanie estetyczne. Lodówka może być jednym z najbardziej problematycznych sprzętów do tego zabiegu. Co powinniśmy brać pod uwagę, wybierając lodówkę dwudrzwiową pod zabudowę?
Czy każda lodówka nadaje się pod zabudowę?
Chłodziarko zamrażalka dwudrzwiowa to stylowe i funkcjonalne rozwiązanie. Zajmuje znacznie mniej miejsca niż tradycyjne wolnostojące zamrażalka i lodówka, a do tego, dzięki nowoczesnemu wykonaniu, staje się również eleganckim elementem wystroju. Jeśli jednak czarna, srebrna czy biała lodówka dwudrzwiowa nie spełnia naszych wymagań wizualnych, możemy ją zabudować i wkomponować idealnie w resztę wyposażenia. Okazuje się jednak, że nie każda lodówka dwudrzwiowa będzie nadawała się pod zabudowę. Aby sprzęt spełniał swoje funkcje i nie zniszczył meblowej obudowy, musi spełniać pewne wymogi konstrukcyjne.
Lodówka dwudrzwiowa pod zabudowę – jakie cechy musi mieć?
Jeśli chcemy dokonać zakupu lodówki dwudrzwiowej pod zabudowę, musimy pamiętać o tym, że ma ona oddawać ciepło tylną ścianą sprzętu, a nie bocznymi. Aby się przekonać, czy dany model ma odpowiednią cechę, wystarczy spojrzeć na jej tylną część. Jeśli znajduje się tam spirala, a nie gładka powierzchnia, oznacza to, iż ciepło w danym modelu oddawane jest odpowiednio do omawianego zabiegu. Taki typ sprzętu będzie właściwy do zabudowania. Istnieje wiele modeli, które dedykowane są dla tego rozwiązania, warto więc sprawdzać również opisy upatrzonych sprzętów.
Gdzie ustawiać zabudowaną lodówkę?
Wybierając przestrzeń dla lodówki w zabudowie, nie możemy zapomnieć o kilku istotnych warunkach. Przede wszystkim musi być zostawiona szczelina pomiędzy sprzętem a ścianą, co zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza. Do tego konieczne jest także, aby lodówka znajdowała się jak najdalej źródła ciepła – chodzi tutaj nie tylko o grzejniki, ale także okno, gdzie urządzenie może być poddawanej wyższej temperaturze, generowanej przez słońce. Pomoże nam to zmniejszyć zużycie energii elektrycznej. Ustawiając sprzęt, ważne jest także jego wypoziomowanie. Konieczne będzie do tego użycie poziomicy i regulowanych nóżek lodówki. Przestrzeń między podłogą a urządzeniem nie może być mniejsza niż 2 centymetry.
Korzyści z zabudowy lodówki
Zabudowanie dużej lodówki dwudrzwiowej będzie zajmowało nieco więcej miejsca niż wolnostojące urządzenie, wizualnie jednak otrzymamy przeciwny efekt. Usytuowanie sprzętu na równej krawędzi z meblami, bez wolnej przestrzeni między nimi, będzie sprawiało wrażenie większej przestrzeni, porządku i harmonii wnętrza. Możemy liczyć tutaj także na plusy natury praktycznej. Niewielkie szczeliny między meblami a lodówką trudno jest utrzymać w czystości. Tutaj mamy jedną powierzchnię do czyszczenia, dzięki czemu naszą kuchnię łatwiej będzie utrzymać w nienagannym stanie.