Kompresor do domu – na co zwrócić uwagę podczas kupna

To urządzenie znajduje zastosowanie do wielu różnych prac. Przyda się zarówno w przydomowym garażu lub warsztacie, jak i do użytku profesjonalnego. Tego rodzaju sprzęt można wykorzystać nie tylko do pompowania kół w samochodzie lub w motorze.

Kilka istotnych pytań dotyczących sprężarek

Do czego może Ci się przydać kompresor do domu? Na jakie parametry powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego urządzenia dla siebie? To tylko kilka pytań, które musisz sobie zadać przed podjęciem ostatecznej decyzji. Musisz się jeszcze zastanowić nad tym, jaka pojemność kompresora jest Ci potrzebna i czy wolisz olejowy, czy bezolejowy. 

Co to jest kompresor?

Kompresor to sprężarka, a raczej jeden z jej rodzajów. Tak, dla wyjaśnienia dodamy jeszcze, że do sprężarek zaliczają się również dmuchawy i wentylatory. Te urządzenia służą do otrzymywania wysokiego ciśnienia sprężonego gazu. Stosuje się je w różnych branżach, ale znajdą też zastosowanie w domu. Szczególnie przydadzą się osobom, które uwielbiają majsterkowanie. 

Czy sprężarka i kompresor to to samo urządzenie?

Nie, chociaż tych dwóch słów, bardzo często używa się zamiennie. Jednak nie każda sprężarka jest kompresorem. Pamiętaj też o tym, że każdy kompresor jest sprężarką. Tyle wystarczy, jeżeli chodzi o wyjaśnienie tej kwestii. Nie będziemy tutaj wchodzić w szczegóły.

Jakie zastosowanie mają sprężarki?

To niezwykle przydatne urządzenia, które można stosować w wielu miejscach. Ułatwiają i uprzyjemniają one pracę. Możesz je spotkać między innymi na stacjach benzynowych oraz w zakładach wulkanizacyjnych. Dzięki nim można bardzo szybko napompować koła w dowolnym pojeździe. Mamy tutaj na myśli nie tylko samochód, ale również na przykład motor, skuter, czy nawet rower. 

Nie tylko do pompowania

Pompowanie kół nie jest jedynym zastosowaniem kompresora do domu. Pewnie nie raz zauważyłeś, że tego typu urządzenia można zobaczyć też na przykład w zakładach lakierniczych, gdzie są wykorzystywane do malowania samochodów. Można nimi również zasilać narzędzia pneumatyczne. 

A do czego można wykorzystać kompresor do domu?

Wbrew pozorom w przydomowym warsztacie może mieć on bardzo dużo zastosowań. Trzeba się tylko chwilę nad nimi zastanowić. Za pomocą kompresora do domu możesz na przykład bardzo łatwo i szybko przeczyścić kosiarkę po przycięciu trawnika. 

Pozostałe zastosowania sprężarek w przydomowym warsztacie 

Może ona również służyć do równomiernego pomalowania ściany, mebli albo innych powierzchni. Kompresory mogą być stosowane do zasilania narzędzi pneumatycznych. 

Praca z nim jest o wiele prostsza i wygodniejsza

Bardzo interesujący jest też fakt, że kompresor zastosowany do malowania nie tylko w bardzo dużym stopniu skraca czas pracy, ale również umożliwia zmniejszenie zużycia farby. W dodatku może służyć on do pompowania nie tylko kół, ale też dziecięcych zabawek na plażę, piłek lub materaca do spania dla gości.