Jakie funkcje pełnią nowoczesne okna PCV?

Od okien wymaga się przede wszystkim szczelności. Współczynnik przenikania ciepła to pierwsze kryterium, brane pod uwagę podczas zakupu stolarki okiennej. Jednak poza utrzymaniem komfortu termicznego we wnętrzach, pełni ona także inne funkcje. Warto o tym pamiętać i świadomie wybierać okna PCV.

Ciepłe i zarazem wentylowane wnętrza

Przez nieszczelne okna ucieka około dwadzieścia procent domowego ciepła. Straty te mogą być większe w wiekowych budynkach, gdzie od wielu lat nie zmieniano stolarki okiennej. Z drugiej strony nowoczesne okna PCV pozwalają znacznie ograniczyć proces wychładzania wnętrz.

– Wielu kupujących na wstępie pyta o współczynnik przenikania ciepła. Z dumą prezentujemy im wówczas nasze szczelne profile. Parametry tych produktów wyprzedzają zmiany w przepisach i pozwalają na ich montaż nawet w domach pasywnych. Jednocześnie zachęcamy klientów do szerszego spojrzenia na wybierane okna PCV. Poza szczelnością liczy się chociażby możliwość systematycznego wentylowania pomieszczeń – podkreśla przedstawiciel producenta okien Hensfort.

Bardzo szczelne profile chronią przed wychłodzeniem wnętrz, jednocześnie jednak utrudniają dopływ świeżego powietrza. Odpowiedzią na ten problem jest mikrowentylacja, okna PCV mogą być również wyposażone w nowoczesne nawiewniki. Dzięki nim domownicy nie muszą zaprzątać sobie głowy otwieraniem skrzydła. Strumień świeżego powietrza jest automatycznie dostosowywany do poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Będąc już przy otwieraniu okna, warto podkreślić znaczenie solidnych okuć. Odpowiadają one za stabilność, trwałość oraz bezproblemową obsługę okna PCV.

Okna PCV zapewniają spokój

Inwestując w nowoczesną stolarkę okienną, można pozbyć się wielu problemów i zapomnieć o codziennych niedogodnościach. Do tych ostatnich należy niewątpliwie hałas. W dzisiejszym świecie doskwiera on nie tylko mieszkańcom dużych miastach. Trudności z nim związane odczuwają również osoby mieszkające w pobliżu tras szybkiego ruchu, torów kolejowych czy portów lotniczych. Dobrej jakości okna PCV pozwalają znacznie ograniczyć wpływ hałasu na codzienne życie. O zalecanej wysokości współczynnika izolacyjności akustycznej decyduje otoczenie budynku, do którego mają trafić konkretne profile.

Nowoczesne okna PCV to także spokój o bezpieczeństwo osób przebywających w budynku oraz pewniejsza ochrona znajdującego się tam dobytku. W zależności od oczekiwań klienta, producenci wyposażają stolarkę okienną w różne systemy antywłamaniowe. Warto o tym pomyśleć podczas poszukiwania idealnego okna PCV. Dodatkowe zaczepy uniemożliwiają wyważenie i dostanie się do środka osób niepowołanych.

Ekologiczne okna PCV

Warto też wspomnieć o spokoju, jaki współczesnemu człowiekowi daje ograniczenie śladu węglowego. Trudno dzisiaj uciec od tematu ochrony środowiska. Polacy coraz poważniej podchodzą do tej kwestii, wielu z nich obawia się o przyszłość planety. Okna PCV sprzyjają przyrodzie. Przede wszystkim zatrzymują w budynku więcej ciepła, więc na ogrzanie obiektu zużywa się mniej surowców. Poza tym trwałe profile przetrwają nawet kilkadziesiąt lat. Koszty energetyczne związane z ich produkcją są zatem jak najbardziej uzasadnione.

Biorąc pod uwagę wszystkie przytoczone kwestie, oczywiste wydaje się stwierdzenie, że wybór okna PCV nie powinien być przypadkowy. Konkretne modele należy dostosować zarówno do własnych oczekiwań, jak i przy uwzględnieniu otoczenia budynku. Odpowiedzialnie wybrane okna mogą bardzo podnieść standard życia, ułatwiają pracę i będą sprzyjały regeneracji sił.