Jak zaaranżować taras naziemny w stylu śródziemnomorskim

Taras naziemny w stylu śródziemnomorskim to idealne rozwiązanie dla osób, które marzą o tym, aby we własnym ogrodzie poczuć się niczym na greckich wakacjach lub by taras przypominał im o włoskich podróżach czy wczasach w malowniczej Chorwacji. Podpowiadamy, jak zbudować taras przed domem albo wykonać metamorfozę obecnego, by nadać mu pożądany klimat. Jakie drzewa do ogrodu wybrać? Czy skalniak przed domem lub chodnik z kamieni sprawdzą się w stylu śródziemnomorskim? Sprawdźmy!

Budujemy taras naziemny – wskazówki

Taras naziemny usytuowany jest na poziomie gruntu lub delikatnie nad nim i pozwala na integrację wnętrza domu z ogrodem sprawiając, że tworzą spójną całość. Można zdecydować się na jeden z dwóch wariantów – taras na gruncie lub taras z płyt betonowych.

  • Taras na gruncie – buduje się go znacznie szybciej, ponieważ nie wymaga prac mokrych, a jeśli do prac wykończeniowych wykorzystamy dobre jakościowo płyty kamienne lub betonowe – będzie służył nam przez lata. Do wykończenia tarasu naziemnego polecamy wybrać płyty tarasowe: antypoślizgowe, nienasiąkliwe, mrozoodporne, a także odporne na wysokie temperatury i promieniowanie UV.
  • Taras z płyt betonowych – to droższy i bardziej czasochłonny wybór, ale z pewnością trwały i bardzo solidny. Kluczem budowy takiego tarasu naziemnego jest odpowiednia podbudowa – należy usunąć humus, wykonać podbudowę z zagęszczonego piasku, a także zastosować podsypkę cementowo-piaskową o grubości 5-10cm i osadzić krawężnik. Dopiero na taką konstrukcję kładzie się chodnik z kamieni lub eleganckie płyty tarasowe betonowe.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Taras naziemny – na gruncie czy płycie betonowej? Jak zbudować go krok po kroku?.

Kamienie w ogrodzie śródziemnomorskim to must have

Kamień to podstawowy element stylu śródziemnomorskiego. Często w aranżacji ogrodów, rezygnujemy z dużej ilości zieleni na jego rzecz, stosując np. chodniki z kamieni, donice z kamienia, skalniak przed domem czy elegancki murek ogrodzeniowy z kamienia zamiast płotu z przęseł. Także w aranżacji tarasu nie możemy o nim zapominać! Tworząc taras naziemny z powodzeniem można zastosować płyty kamienne (szczególnie te o strukturze naturalnego kamienia), gazony z kamienia w naturalnym odcieniu jasnej szarości czy przepiękne schody kamienne (do tego stylu szczególnie polecamy wariant: stopień Bradstone Old Town).

Jakie drzewa do ogrodu śródziemnomorskiego?

Skalniaki ogrodowe przepięknie wkomponują się w aranżację tarasu w stylu śródziemnomorskim, ale nie możemy też zapominać o roślinach. Kamienie w ogrodzie i na tarasie doskonale będą współgrały z roślinnością lubiącą ciepły, słoneczny klimat. Warto postawić na zimozielone krzewy, pnącza, oleandry czy bugenwille. Powinny znaleźć się również rośliny zielne, np. miłki, zawilce, orliki czy jaskry – najlepiej ulokować je na skalniaku przed domem. Pamiętajmy również o ziołach – zioła w ogrodzie śródziemnomorskim nie tylko pięknie się prezentują, ale też oferują wspaniały zapach i można je wykorzystać do gotowania ulubionych potraw! A jakie drzewa do ogrodu śródziemnomorskiego wybrać? Polecamy drzewka figowe, pomarańczowe czy kumkwaty. Donice z kamienia będą świetnie prezentowały się z drzewkiem oliwnym albo cytrynowym.

Dla spragnionych klimatycznych wypraw, taras naziemny w stylu śródziemnomorskim będzie idealną namiastką słonecznych, relaksujących krajobrazów. Połącz kamienie w ogrodzie z roślinnością rodem z ulubionych krajów śródziemnomorskich i zyskaj piękną aranżację tarasu i ogrodu, która przywoła wspomnienia wakacji!