Jak wprowadzić odpowiedni klimat w mieszkaniu oświetleniem?

Zanim jeszcze zaczniemy urządzać mieszkanie, powinniśmy wiedzieć, jak ważne jest odpowiednie oświetlenie poszczególnych wnętrz, ponieważ wpływa ono nie tylko na komfort korzystania z poszczególnych przestrzeni, ale także na ich klimat. Obecnie możemy znaleźć różnego rodzaju lampy, które mogą stanowić nie tylko główne źródło światła, ale także doświetlić poszczególne elementy pomieszczenia. Wielu inwestorów jednak nie wie, jak dzięki nim wprowadzić odpowiedni klimat w mieszkaniu. Jak wykorzystać oświetlenie w aranżacji domu? Podpowiadamy.

Jaką rolę może pełnić oświetlenie w pomieszczeniu?

Oświetlenie we wnętrzach może pełnić wiele różnych funkcji. Jego zadaniem może być doświetlenie całego pomieszczenia, ale także wyeksponowanie jego zalet lub części wystroju, którymi chcemy się pochwalić. Oświetlenie może stanowić też element dekoracyjny, wprowadzać we wnętrzu porządek i dzielić je na poszczególne strefy, a nawet pobudzać określone stany, na przykład kreatywność, mobilizację do pracy czy relaks. 

Z tego powodu, podczas aranżacji każdego z pomieszczeń w naszym mieszkaniu, powinniśmy wykorzystywać kilka różnych źródeł światła, a więc poza główną lampą postawić również na dekoracyjne lub funkcjonalne modele lamp wiszących, stojących, nocnych czy kinkietów, na przykład od producenta takich rozwiązań, jakim jest firma Nowodvorski. Tylko wykorzystując różne rodzaje lamp, możemy osiągnąć oczekiwany rezultat.

Jak wprowadzić odpowiedni klimat w salonie oświetleniem?

Salon to miejsce, które wykorzystywane jest zazwyczaj do relaksu, przyjmowania gości, ale też pracy czy jedzenia. Z tego powodu warto podzielić je na odpowiednie strefy, wykorzystując w tym celu lampy. W części wypoczynkowej postawmy na ciepłe, relaksujące, nienachalne światło emitowane przez lampkę stojącą lub kinkiet. W miejscu, gdzie oglądamy telewizję, warto postawić na przykład na ledowe doświetlenie. W kąciku do pracy z kolei najlepiej sprawdza się jasne, zimne lub neutralne światło emitowane przez lampkę biurkową. W strefie jadalnej zaś możemy powiesić nad stołem wiszącą lampę.

Jak oświetlić pozostałe pomieszczenia?

W sypialni warto zadbać o nastrojowe, łagodne światło, a więc kilka punktów świetlnych. W pomieszczeniu tym można wykorzystać lampki nocne, umieszczone przy łóżku, a także kinkiety lub listwę LED zamontowaną obok lustra. W kuchni z kolei poza oświetleniem głównym powinniśmy umieścić lampy, które umożliwią nam doświetlenie blatu roboczego, wyspy lub innych elementów wykorzystywanych podczas przygotowywania posiłków. W tym celu można użyć plafonów, wiszących lamp, a także specjalnych taśm LED. 

W łazience zaś poza światłem głównym warto pomyśleć o doświetleniu lustra. Relaksujący, intymny klimat w takim wnętrzu mogą nadać również delikatne, ledowe lampy umieszczone w cokole wanny lub oświetlające podłogę.