Wata, uszczelnienie akustyczne, dodatkowa warstwa płyt kartonowo-gipsowych czy rozwiązania chałupnicze? Doradzamy jak wygłuszyć pomieszczenie.
Za pomocą tych sprawdzonych materiałów i technik tłumiących zredukujesz hałas dochodzący lub wychodzący części mieszkalnej.
Niemal pod każdym względem nowoczesne ściany są lepsze niż ich przodkowie z drewna czy kamienia. Są szybkie i łatwe w budowie, lekkie i pozwalające maksymalnie wykorzystać niedrogie materiały. Jeśli chodzi o zatrzymywanie dźwięku, nowoczesna ściana niewypał.
Izolacja akustyczna to pracochłonny projekt. Aby zminimalizować spustoszenie, najlepiej skoncentrować się na jednym pokoju lub przynajmniej jednym pokoju na raz. Pomieszczenie może być miejscem, z którego chcesz wyciszyć dźwięk – na przykład w biurze domowym czy sypialni. Lub może to być pomieszczenie, w którym chcesz zatrzymać dźwięk, by nie rozprzestrzeniał się na resztę domu – jak salon z telewizorem i odtwarzaczem muzyki.
Jeśli chodzi o dźwięki dochodzące z zewnątrz, większość ścian zewnętrznych blokuje dźwięk dość dobrze. Wszelkie ulepszenia, które wprowadzisz, powinny się w pierwszej kolejności skupić na oknach, bo to najprawdopodobniej one odpowiadają za przepuszczanie dźwięku z dworu.
Przed porwaniem się na duże operacje i przed podjęciem dalszych działań należy rozważyć dwie opcje:
1. Zajmij się źródłem dźwięku.
Słuchaj dźwięków, które chcesz zablokować. Jeśli kroki na podłodze brzmią jak uderzenia młota, rozważ dywan bądź wykładziny. Pomyśl o wymianie starych urządzeń generujących hałas. Czy telewizor naprawdę musi być tak głośny, czy podkręcasz go z przyzwyczajenia? Ograniczanie hałasu u źródła jest czasem tanie i łatwe, czasem kłopotliwe i kosztowne (np. wymiana zmywarki). Jest to najmniej skomplikowane i najskuteczniejsze podejście.
2. Spraw, aby pokoje były jak najbardziej szczelne.
Podobnie jak powietrze, dźwięk przechodzi przez najmniejsze pęknięcia i dziury. Wszystkie małe, często niewidoczne ścieżki prowadzące przez typową ścianę lub podłogę tworzą szczelinę większą niż ta wzdłuż tych pękniętych drzwi. Puszki elektryczne są częstymi sprawcami. Uszczelnij otwory w nich silikonowym dźwiękoszczelnym wypełnieniem. Doszczelnij również szczeliny między skrzynkami a płytami kartonowo-gipsowymi. Dodaj uszczelki do drzwi. Zdecydowanie zalecamy wypróbowanie tego podejścia przed pruciem ścian. Jest to niedrogie, bezproblemowe i skuteczne – a jeśli nie uzyskasz oczekiwanych rezultatów, nie zmarnujesz dużo czasu ani pieniędzy.
Oto kilka praktycznych zasad zatrzymywania dźwięku:
- Uszczelnij skrzynki elektryczne, oprawy oświetleniowe oraz przewody hydrauliczne i grzewcze. Uszczelnij nawet najmniejsze dziury i pęknięcia.
- Ściany z gipsu i listew są dobrymi tłumikami dźwięku. Aby je poprawić, po prostu uszczelnij pęknięcia i luki.
- Rozważ specjalną, dźwiękoszczelną farbę. Jest wykonana z tworzyw sztucznych i mikrokulek, które chłoną dźwięk i są w stanie wyciszyć pomieszczenie nawet o 30%.
- Dostępne są również tapety pomagające w izolacji akustycznej.
- Wypełnij puste przestrzenie. Rozprzestrzeniający się dźwięk tłumią przedmioty. Meble, zasłony, dywany. Różnica akustyczna między pomieszczeniem pustym a umeblowanym jest ogromna.
Chcesz wiedzieć więcej o skutecznej izolacji akustycznej? Obejrzyj wideo i przeczytaj artykuł na Ocieplamy Życie: https://ocieplamyzycie.pl/wideo/izolacja-akustyczna-mieszkania/