Inteligentny dom bez kucia ścian. Jak przerobić zwykłą instalację na inteligentną?

Systemy inteligentnego zarządzania domem, zwane potocznie inteligentnymi domami pomagają znacznie zwiększyć nasz komfort życia. Pozwalają także zoptymalizować wydatki związane z eksploatacją domu. Najczęściej stosowane są w nowo stawianych budynkach, gdzie system uwzględniany jest już na etapie projektowania budynku, dzięki czemu wszystkie jego elementy można ładnie ukryć w ścianach. System inteligentnego domu można zastosować również w istniejących już budynkach. W jaki sposób można to zrobić i czy wymagane do tego jest kucie ścian i zmiana wszystkich instalacji?

Inteligentny dom – co to takiego?

Inteligentnym domem nazywa się budynek, w którym zainstalowane są systemy pozwalające na zarządzanie poszczególnymi modułami i podsystemami elektrycznymi odpowiadającymi za działanie między innymi ogrzewania, oświetlenia czy klimatyzacji. Dzięki takiemu systemowi, domownicy mogą dopasować dom w pełni do siebie, a także do swojego trybu życia. Więcej informacji na temat tego, czym są domy można znaleźć na stronie internetowej http://www.zamel.pl/produkty/exta-life-inteligentny-dom.

Czy instalacja inteligentnego systemu zarządzania domem wymaga kucia ścian?

Najlepszą sytuacją jest to, gdy system inteligentnego zarządzania domem instalowany jest w nowych budynkach, gdyż można jego elementy uwzględnić już na etapie planowania. Z reguły w takiej sytuacji przewody przewodzące sygnały pomiędzy jednostką centralną a poszczególnymi elementami systemu są prowadzone równolegle do instalacji elektrycznej. Jednak, kiedy chcemy zainstalować system w taki sposób w domu już stojącym i wykończonym, najczęściej może wiązać się to z koniecznością kucia ścian.

W domach już istniejących, jeżeli chcemy uniknąć kucia ścian, możemy zdecydować się na instalację systemu opartego o komunikację na podstawie fal radiowych, czyli bezprzewodową. Musimy jednak mieć na względzie to, że takie systemy na ogół są droższe niż te, w których urządzenia komunikują się między sobą po kablach elektrycznych. Jednak z drugiej strony montaż tych urządzeń jest prostszy i najczęściej jest wykonywany w istniejących już gniazdach i łącznikach. Trzeba też pamiętać o tym, że systemy komunikujące się bezprzewodowo mogą być wrażliwe na zakłócenia zewnętrzne lub spowodowane użytkowanymi w domu urządzeniami elektrycznymi, wytwarzającymi silne pole elektromagnetyczne.

Czym można sterować za pomocą inteligentnych systemów?

Systemy inteligentnego zarządzania domem są chętnie wybierane ze względu na to, że pozwalają sterować większością ważnych elementów w domu. Najczęściej stosuje się je do zarządzania oświetleniem i ogrzewaniem, a także systemami wentylacyjnymi, klimatyzacyjnymi czy rekuperacyjnymi, co pozwala zaoszczędzić na kosztach eksploatacji budynku. Wiele osób decyduje się także dodać moduły odpowiedzialne za sterowanie bramą wjazdową i garażową, a także ogrodowymi zraszaczami. Można zdecydować się także na moduły odpowiedzialne za opuszczanie i podnoszenie rolet czy sterujące sprzętem grającym. Zobacz również Najnowsze trendy w systemach inteligentnego domu.