Impregnaty do drewna – jak wybrać najlepszy?

Drewno wymaga szczególnej ochrony. Przedmioty i konstrukcje wykonane z tego materiału należy odpowiednio zabezpieczyć przed działaniem wilgoci, szkodników oraz innych czynników środowiskowych. Funkcję zabezpieczającą pełnią specjalne impregnaty do drewna. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy impregnat i długo cieszyć się pięknem drewnianych mebli, ogrodzeń czy elementów architektury ogrodowej.

Poszczególne gatunki drewna różnią się nie tylko twardością, ale także trwałością i odpornością. Jednak podstawowy skład impregnatów przeznaczonych do drewna sosnowego, bukowego czy świerkowego tak naprawdę niewiele różni się od siebie. Największe znaczenie ma stopień zagrożenia, dlatego inne impregnaty dobiera się do drewnianych mebli stojących wewnątrz domu, a inne do elementów stosowanych na zewnątrz.

Impregnaty solne czy rozpuszczalnikowe?

W sprzedaży stosowane są solne i rozpuszczalnikowe impregnaty do drewna.

I. Impregnaty solne

Dostępne są w postaci proszków i koncentratów, które należy dopiero przygotować do użycia oraz gotowych impregnatów (np. impregnat akrylowy). Impregnaty sypkie i koncentraty są przyjazne dla środowiska i człowieka, ponieważ nie zawierają lotnych węglowodorów. Nie są one toksyczne, dlatego można stosować je zarówno do elementów drewnianych na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Jednak do zabezpieczania drewna szczególnie narażonego na działanie wilgoci (np. mebli balkonowych czy tarasowych, ogrodowych huśtawek) najlepiej nie stosować bezbarwnych impregnatów solnych, ponieważ nie zabezpieczą one odpowiednio powierzchni przed wodą.

II. Impregnaty rozpuszczalnikowe

Impregnaty rozpuszczalnikowe najczęściej powstają na bazie benzyny lakowej. Preparat ten bardzo głęboko wnika w drewno i zapewnia jego ochronę przed szkodnikami czy czynnikami atmosferycznymi (wilgoć, promienie UV), ale niestety jest toksyczny. Rozpuszczalniki organiczne są palne, dlatego na tej bazie nie przygotowuje się impregnatów do drewna konstrukcyjnego (np. stosowanego do produkcji więźb dachowych). Czasami stosuje się je do drewna ogrodowego, ale warto mieć na względzie, że benzyna lakowa nie jest obojętna dla środowiska.

Jak wybrać najlepszy impregnat do drewna?

Do zabezpieczania zewnętrznych elementów drewnianych najlepiej wybierać białe lub kolorowe impregnaty do drewna. To ułatwi bardzo dokładne pokrycie całej powierzchni, co jest gwarancją prawidłowej ochrony. Można wybierać impregnaty wiśniowe, bukowe czy grafitowe (w zależności od indywidualnych preferencji estetycznych). Impregnaty bezbarwne utrudniają wychwycenie niedoskonałości w warstwie lakierniczej, dlatego powierzchnia może zostać słabiej zabezpieczona.

Do kuchni i łazienki warto wybierać impregnaty przeznaczone na zewnątrz, ponieważ w mokrych pomieszczeniach elementy drewniane są szczególnie narażone na wypaczenia (pod wpływem wilgoci i wysokiej temperatury). Tutaj dobrze sprawdzą się impregnaty z woskiem, który stworzy dobrą strukturę o właściwościach hydrofobowych.

Do drewna budowlanego należy wybierać impregnaty o podwyższonym stopniu ochrony. Ważne jest, aby substancje bazowe chroniły powierzchnię nie tylko przed wilgocią, ale także przed pojawieniem się grzyba oraz glonów. Dostępne są także impregnaty, które zmniejszają łatwość zapłonu drewna – takie produkty warto wybierać na drewniane fasady czy więźby dachowe (niestety nie sprawi on, że drewno będzie całkowicie niepalne).