Farby ekologiczne – charakterystyka i przykłady

W obecnych czasach co bardziej świadomi konsumenci starają się w możliwie jak najpełniejszym stopniu dbać o środowisko naturalne, wpisując się tym samym w popularny trend „eko”.

Co jednakże niezwykle ciekawe, produkty ekologiczne, a więc bezpieczne dla naszej planety, a także niewpływające negatywnie na jej kondycję to nie tylko produkty spożywcze, ale także…materiały budowlane! W dzisiejszym artykule przyjrzymy się jednemu z typów takich wyrobów, a mianowicie – farbom ekologicznym.

Czym różnią się one od swoich standardowych odpowiedników? Kluczową kwestią odróżniającą farby ekologiczne od farb tradycyjnych jest fakt, iż mogą się one pochwalić znacznie ograniczoną ilością tak zwanych LZO, a więc lotnych związków organicznych. Dlaczego są one tak niebezpieczne? Badania prowadzone przez ekspertów z kraju i z zagranicy dowiodły, że przedłużająca się ekspozycja na nadmienione substancje prowadzić może do pogorszenia się stanu układu oddechowego i krwionośnego. Co więcej, część niezużytych farb trafiała na wysypiska śmieci oraz wyrzucana była przez co mniej odpowiedzialnych nabywców w lasach oraz przy drogach. Warto widzieć, że substancje zawierające w składzie LZO są wysoce szkodliwe dla środowiska, bowiem przenikać mogą do gleby powodując stopniowe obumieranie lokalnej roślinności, co z kolei przekładać się może na znaczne ograniczenie diety bytujących na danym terenie zwierząt. Oczywiście jedna czy dwie puszki nie zrobią na środowisku wrażenia, bowiem ma ono ponadprzeciętne zdolności regeneracyjne, jednakże wyrzucanie farb zawierających lotne związki organiczne mogą w krótkim czasie spowodować ogromne wręcz spustoszenie w lokalnym ekosystemie, czego z całą pewnością pragnęlibyśmy uniknąć.

Farby ekologiczne charakteryzują się podobną skutecznością krycia, paroprzepuszczalnością oraz łatwością czyszczenia jak ma to miejsce w przypadku ich tradycyjnych odpowiedników, a dodatkowo decydując się na ich nabycie możemy być pewni, że nie będziemy zmuszeni z uwagi na ten fakt płacić fortuny. Producenci dokładają wszelkich starań, by stosunek jakości do ceny takich wyrobów utrzymywał się na stałym, korzystnym z punktu widzenia konsumenta poziomie. Z naszych obserwacji wynika, że w obecnym sezonie największym zainteresowaniem klientów cieszą się farby lateksowe, które to przeznaczone są do stosowania wewnętrznego i mogą być z powodzeniem wykorzystywane do pokrywania ścian w mieszkaniach osób zmagających się z alergiami czy też takich, które skarżą się na pogarszający się stan układu oddechowego oraz krwionośnego. Pomimo, że najchętniej nabywane są one przez klientów prywatnych, to obserwujemy stopniowy wzrost zamówień spływających od przedsiębiorców zarządzających większymi firmami, nadzorców obiektów użyteczności publicznej, jak również od osób odpowiedzialnych za sprawowanie kontroli nad szpitalami oraz im podobnymi obiektami, w których niesiona jest pomoc pacjentom i które z uwagi na ten fakt muszą spełniać rygorystyczne wymogi odnośnie wykończenia obiektu. Jest to jak najbardziej pozytywny trend, któremu przyglądać się będziemy z dużym zainteresowaniem.