DIY – jak wykonać tablicę obowiązków dla swoich dzieci?

Wielu rodziców chce uczyć dzieci odpowiedzialności i obowiązkowości. Każdy w rodzinie powinien mieć swoje zadania do wykonania. Dlatego warto wykonać tablicę obowiązków dla swoich dzieci. Taki element może zawierać również obowiązki związane ze szkołą. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak wykonać tablicę obowiązków dla swoich dzieci.

Czym jest tablica obowiązków dla dzieci?

Tablica obowiązków nazywana jest także tablicą motywacyjną. Czasem dzieci trudno jest przekonać do jakichś czynności. Tablica motywacyjna ma często formę tabeli z jednej strony w wierszach zawarte są kolejne obowiązki, natomiast w kolumnach imiona dzieci. Oczywiście może być też odwrotnie, bo jednak dłuższy bok powinien służyć za wypisanie obowiązków jeśli jest ich wiele. Na tablicy dziecko otrzymuje pozytywne i negatywne buźki, zatem buźkę uśmiechniętą albo smutną. Jak wiadomo jest to metoda kija i marchewki, bo poniżej tablicy może znajdować się legenda z wyjaśnieniem, że np. za 2 lub 3 negatywne buźki dziecko czeka taka i taka kara, a za 2 lub 3 pozytywne taka i taka nagroda. Oczywiście oznaczenia na tablicy mogą mieć po prostu kolory różne kształty np. gwiazdki i rózgi albo innych rzeczy, które kojarzą się pozytywnie i negatywnie. Może być to np. serduszko i łezka. Cokolwiek wymyślicie będzie dobrze. Oczywiście niewykonanie obowiązków wiąże się z odebraniem jakichś przywilejów, np. niemożność obejrzenia ulubionej bajki czy w przypadku starszych dzieci – gry na komputerze. Ograniczenie dziecku czegoś, co lubi może skłonić je do zmiany zachowania i większej obowiązkowości. Jak wykonać taką tablicę i co będzie nam potrzebne?

Tablica obowiązków na kartce papieru, czyli DIY

Najprostszym sposobem wykonania tablicy obowiązków jest wykonanie jej na kartce papieru. Wystarczy zaopatrzyć się w pisak albo białą kartkę i wycinanki. Z wycinanek można wykonać buźki i na nich narysować albo przykleić uśmiechniętą lub smutną minkę. Owe buźki można kleić na tablicę z obowiązkami oprócz liter warto obok przykleić wykonane symbole, zwłaszcza gdy dzieci dopiero uczą się czytać. Za symbol mycia zębów może służyć rysunek szczoteczki i pasty albo śnieżnobiałego uśmiechu, a za symbol mycia rąk – dłonie nad kranem, z którego płynie woda. Można wykonać między innymi symbol wynoszenia śmieci czyli kubeł wypełniony śmieciami czy układania zabawek, czyli kosz nimi wypełniony. Obowiązki mogą być najróżniejsze i dostosowane do wieku dziecka. Tablica wykonana na kartce może być przytwierdzona do lodówki przy użyciu magnesów. Dlatego alternatywą dla naklejania buziek jest ich przyczepianie przy użyciu magnesów.

Tablica korkowa na tablicę obowiązków 3D

Przekonanie dzieci do obowiązków bywa trudne. Można też zaangażować je w wykonywanie tablicy obowiązków. Sama tablica może powstać z korka. Przycięty panel korkowy może posłużyć za ramę, do której będzie przyczepiona kartka. Napisy obowiązków mogą być też przytwierdzone do planszy korkowej pinezkami, choć można również je przykleić. Tutaj sprawdzą się kleje do różnego zastosowania. Można zdecydować się np. na klej na gorąco. Same buźki czy inne symbole mogą być wykonane np. z filcu. Ten materiał świetnie komponuje się z korkiem. Aby filcowe buźki były twardsze można przykleić je do tektury albo nawet wyciętego kawałka korka. Tu oczywiście ponownie sprawdzą się kleje profesjonalne. Takie wykonanie tablicy sprawia, że nie trzeba wymieniać kolejnych plansz i można korzystać z jednej przez dłuższy czas, aż lista obowiązków się rozrośnie.

Tablica obowiązków na planszy suchościeralnej

Tablica obowiązków może zostać wykonana także na planszy suchościeralnej. Może być ona dodatkowo tablicą magnetyczną. Wtedy pozytywne i negatywne symbole mogą mieć formę magnesów. Taka tablica ma jedną zaletę można na niej bez problemu dokładać kolejne obowiązki, modyfikując tabelę i ścierając poszczególne linie, a dorysowując inne.

Na pewno obrazowe ukazanie dziecięcych obowiązków jest bardzo pomocne. Dziecko uczy się, że w życiu nie ma nic za darmo i trzeba się starać, a także tego, że każdy ma jakieś obowiązki do wykonania dostosowane do wieku. W ten sposób można wychować odpowiedzialnych młodych ludzi.