Czy warto stawiać na stoły drewniane

Nie da się ukryć, że stół to jeden z najważniejszych mebli w domu czy mieszkaniu. Pełni sporo różnych funkcji. Jest nie tylko praktyczny, ale i pomaga w budowaniu więzi społecznych. Może stanowić ozdobę wnętrza. Obecnie sporą popularnością cieszą się stoły drewniane. Są rzeczywiście żywotne i bardzo trwałe. Czy warto na nie stawiać?

Stoły drewniane – czy są warte uwagi?

Stoły drewniane mogą być strzałem w dziesiątkę, ale warto pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Przede wszystkim trzeba zwrócić szczególną uwagę na ich przeznaczenie. Ma to być mebel do jadalni, salonu, a może kuchni? Okazuje się bowiem, że stoły kuchenne są bardziej narażone na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych np. wilgoci czy wysokiej temperatury. W ich przypadku łatwo jest o zarysowania. 

Bardzo istotna jest odpowiednia pielęgnacja stołów drewnianych. Kluczem do sukcesu jest na pewno systematyczność. Drewno należy konserwować olejem co najmniej raz na kilka miesięcy. Dodatkowo do jego pielęgnacji trzeba wykorzystywać specjalne preparaty. Unikać należy zbyt mocnych detergentów, które mogą powodować odbarwienia. 

Stoły drewniane i ich zalety

Dobrze pielęgnowane stoły drewniane doskonale prezentować mogą się przez długie lata. Cieszą się sporą popularnością z uwagi na solidność i elegancki wygląd. Są to meble niepowtarzalne, co wynika z charakterystycznego rysunku słoi i sęków. Dodatkowo drewno to surowiec naturalny, który zawsze można poddać ponownej obróbce. Stół z niego wykonany można przemalować czy wyszlifować. 

Stoły drewniane są bardzo wytrzymałe. Te odpowiednio konserwowane użytkować można z powodzeniem przez wiele lat. Meble z naturalnego drewna są niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Dlatego wciąż są bardzo popularne. 

Stoły drewniane – czy jest dla nich alternatywa?

Stoły drewniane to jednak nie jedyne rozwiązanie dostępne na rynku. Ciekawą propozycją są także stoły z akrylu, które można znaleźć w ofercie m.in. matodesign.pl. Akryl meblowy pozwala na uzyskanie trwałego i eleganckiego efektu. Meble pokryte jego warstwą zyskują połyskujące wykończenie. Do wyboru są stoły akrylowe w różnorodnej kolorystyce. Największą popularnością cieszą się te białe i czarne. 

Jakie są największe zalety stołów akrylowych? Są przede wszystkim stylowe i nowoczesne. Nadają wnętrzom elegancji i szyku. Mogą mieć różną kolorystykę, ale zawsze są gładkie i połyskujące. Ich atutem jest stosunkowo niewielka cena. Pod tym względem wygrywają ze stołami drewnianymi. Stoły z akrylu dość łatwo się brudzą, ale można je bez problemu błyskawicznie wyczyścić. Akryl to materiał odporny na zarysowania czy działanie promieniowania ultrafioletowego.

Stoły drewniane czy akrylowe – co wybrać dla siebie?

Stoły drewniane i akrylowe mają swoich zwolenników. Każde rozwiązanie ma zresztą swoje wady i zalety. Drewno to materiał naturalny, który od zawsze cieszy się dużą popularnością. Meble z niego wykonane są uniwersalne, ponadczasowe i żywotne. Doskonale prezentują się w wielu pomieszczeniach. Trzeba jednak pamiętać o ich konserwacji i odpowiedniej pielęgnacji. Wymagają np. olejowania czy lakierowania.

Stoły akrylowe to ciekawa alternatywa dla mebli drewnianych. Od lat ich popularność na rynku rośnie i trudno się temu dziwić. Stoły z akrylu są efektowne wizualnie i bardzo funkcjonalne. Nie są trudne do utrzymania w czystości. Cechują się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne czy działanie promieniowania ultrafioletowego.