Czy warto kupić odkurzacz do basenu Jak wybrać optymalny model

Baseny ogrodowe wymagają regularnego oczyszczania. W przeciwnym razie woda kąpielowa zacznie mętnieć, a zebrane w niej zanieczyszczenia doprowadzą do pojawienia się nieestetycznych nalotów. Do utrzymywania właściwego poziomu higieny służy dedykowana chemia basenowa, jednak nie zawsze jest ona w stanie efektywnie wyeliminować wszystkie nieczystości. Dobrym rozwiązaniem okazuje się zastosowanie specjalnego odkurzacza basenowego.

Zalety odkurzacza basenowego

Odkurzacz do basenu jest w stanie skutecznie usunąć wszystkie zabrudzenia nagromadzone w wodzie, które obniżają jej jakość. Sprzęt tego typu służy przede wszystkim do odkurzania niecki, ponieważ pozwala na wyeliminowanie liści, piasku, osadu, owadów oraz innych zanieczyszczeń zalegających na dnie akwenu. Dobrej jakości odkurzacz do basenu ogrodowego znacząco usprawnia proces pielęgnacji, dzięki czemu zajmuje on znacznie mniej czasu i wymaga mniejszego wysiłku.

Usuwanie brudu z niecki basenowej ma znaczenie ze względów nie tylko estetycznych i higienicznych, ale również bezpieczeństwa. Systematyczne eliminowanie zanieczyszczeń hamuje namnażanie się glonów, które potrzebują do rozwoju składników odżywczych występujących w zalegających nieczystościach. Ich usuwanie bez odkurzacza jest nie tylko trudniejsze, ale również bardziej czasochłonne i męczące.

Wybór odkurzacza basenowego

Odkurzacz basenowy przydaje się zwłaszcza wówczas, gdy powierzchnia zbiornika jest stosunkowo duża. Sprzęt tego typu klasyfikować można ze względu na sposób obsługi, a podstawowe jego rozdaje to modele automatyczne oraz półautomatyczne. Pierwsze z nich sterowane są manualnie, czyli bezpośrednio przez użytkownika. Ręczny odkurzacz basenowy polecany jest do małych basenów, ponieważ w przypadku większej powierzchni jego obsługa może być dość czasochłonna. Wybierając to rozwiązanie, warto zwrócić uwagę na masę sprzętu. Im lżejsza konstrukcja, tym wygodniejsze i łatwiejsze sterowanie. Inaczej skonstruowany jest automatyczny odkurzacz do basenu, który wykonuje praktycznie całą pracę samodzielnie. Wystarczy go jedynie podłączyć i zaprogramować, aby urządzenie efektywnie odkurzyło zbiornik.

pool cleaning

Wyposażenie odkurzacza basenowego

Odkurzacze do basenów różnią się między sobą także wariantem konstrukcyjnym. Modele z filtrem nie wymagają podłączania do pompy filtrującej, a także są łatwiejsze eksploatacji. Urządzenia korzystające z systemu filtracji samej instalacji basenowej muszą być natomiast bezpośrednio do niej podłączane, co komplikuje nieco obsługę. Szeroki wybór odkurzaczy basenowych znaleźć można w ofercie sklepu: https://basensklep.pl/collections/odkurzacze-do-basenu. Przy wyborze warto wziąć pod uwagę także akcesoria dołączone do zestawu, takie jak dodatkowe węże, pokrywy czy maty układane na podłożu. Nie bez znaczenia pozostaje zakres działania wybranego modelu. Niektóre odkurzacze mogą bowiem oczyszczać jedynie dno niecki, podczas gdy inne z powodzeniem eliminują zanieczyszczenia występujące na ściankach zbiornika czy pływające na powierzchni wody.

Użytkowanie odkurzacza basenowego

Odkurzacz do basenu działa w sposób zbliżony do odkurzacza klasycznego, ponieważ zasysa zanieczyszczenia i osadza je na filtrze. Razem z brudem pobierana jest woda, która po oczyszczeniu powraca do obiegu. Sposób użytkowania tego rodzaju sprzętu zależy od jego rodzaju. O ile modele ręczne wymagają sterowania manualnego, o tyle automatyczne same przemieszczają się po dnie basenu. Elektryczny odkurzacz do basenu można wykorzystać nie tylko podczas regularnej pielęgnacji w sezonie, ale również w czasie okresowych prac konserwacyjnych. Modele automatyczne wymagają do działania prawidłowego zaprogramowania. Większość tego typu urządzeń dysponuje kilkoma różnymi cyklami pracy, które dostosować można do poziomu zanieczyszczenia oraz wielkości samego zbiornika. Użytkownik musi jedynie wybrać żądany program, a następnie umieścić odkurzacz w basenie. Nowoczesne modele posiadają specjalistyczne mikroprocesory, które znacząco optymalizują pracę sprzętu – dostosowują proces czyszczenia do poziomu zabrudzeń, co sprzyja oszczędności.