Beton komórkowy - jak zabezpieczyć wykonane z niego ściany?

Producenci betonu komórkowego zwracają szczególną uwagę na porowata strukturę tego materiału. To dzięki nim możliwe jest uzyskanie tak dobrych wskaźników izolacji termicznej. Właściwości surowca nie zwalniają jednak od działania w celu zabezpieczenia ścian przed zimnem i wilgocią. Jakie działania powinniśmy podjąć, by uniknąć przykrych niespodzianek w postaci pojawiających się w pomieszczeniach zarodników grzyba i chłodu?

Na czym mogą polegać szkody wyrządzone przez wilgoć? 

Beton komórkowy pod wpływem wilgoci zmienia kształt. – tego faktu nie kryją producenci. Z tego powodu znajdujące się wewnątrz bloków pory przestają odgrywać swoją rolę. Wewnątrz robi się coraz zimniej. Im dłużej ta sytuacja się utrzymuje, tym większe prawdopodobieństwo, że na tym się nie skończy. Na murze mogą pojawić się zarodniki pleśni, które negatywnie wpływają na zdrowie mieszkańców. Warto zdać sobie sprawę z tego, że tego rodzaju problemów bardzo łatwo uniknąć, jeśli tylko zadbamy o detale w trakcie wykonywania prac budowlanych. Chłód, który odczuwamy wewnątrz budynku, powyżej poziomu gruntu, pochodzi z ziemi. Odpowiednie zabezpieczenie części muru, która znajduje się w jej wnętrzu zapobiegnie wskazanym wyżej problemom.  

Co dokładnie zalecają producenci betonu komórkowego?

Istnieją dwa rodzaje izolacji muru: pozioma i pionowa. Musimy użyć obu. Jaka jest podstawowa różnica między nimi? Pierwsza okala ścianą jedynie do powierzchni gruntu, druga natomiast obejmuje tę jej część, która wystaje ponad poziom gruntu. Materiał, który służy nam do tego celu, to miks kauczuku i asfaltu. Nie bez znaczenia są również zastosowane metody wykończenia, a także wykorzystane do ich wykonania surowce. Co powinniśmy zrobić, jeśli nie udało nam się skończyć prac zabezpieczających przed końcem sezonu budowlanego? W takim wypadku najlepiej zastosować folię budowlaną. Należy wtedy jednak pamiętać o tym, by zostawić nieco przestrzeni między nią a murem, tak, by miał on kontakt z powietrzem. 

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące procedury zabezpieczania muru, skonsultuj się z producentem betonu komórkowego. Eksperci z pewnością odpowiedzą na wszelkie pytania należące do tej dziedziny. Chcemy przecież cieszyć się z produktu o wskazanych w opisach i reklamach właściwościach właściwościach. Technologia wykorzystana w produkcie wymaga zastosowania odpowiedniej technologii wykonywanej pracy – to zasada, która przy budowaniu ma wyjątkowe znaczenie!