Aranżacje wnętrz pełne luksusu

Luksusowa aranżacja jest trudna do zdefiniowania. Pojęcie tego, co jest luksusowe ,zależy od indywidualnej wrażliwości, doświadczenia życiowego i gustu. Jest definiowany przez indywidualne potrzeby i oczekiwania. Podwyższony standard urządzenia wnętrza zawsze podnosi wartość nieruchomości. Esencja luksusu nie jest zawarta w  kupnie najdroższych mebli i wyselekcjonowaniu najrzadszych dzieł sztuki. Pojęcie luksusu zmienia się w ciągu życia osoby. Istnieją jednak pewne cechy ogólne, które pomagają stworzyć aranżacje wnętrz pełne luksusu.

Płynne pojęcie luksusu

Termin „luksus” nie jest do końca określony. W zależności od sytuacji materialnej i wrażliwości estetycznej człowieka, dla każdego może oznaczać coś innego. Projektanci wnętrz wyodrębniają kilka cech luksusowej aranżacji wnętrz: trwałość i ponadczasowość elementów wyposażenia wnętrz, doskonała jakość, żadnych imitacji czy przedmiotów jednorazowego użytku.

W luksusowym wnętrzu liczy się „kunszt wykonania, który widać w praktycznie każdym detalu” oraz ekologiczne rozwiązania, które są przyjazne człowiekowi i naturze. Aranżacja wnętrz pełna luksusu  wyklucza eksponowanie różnorodnych drobiazgów, będących skutkiem zbieractwa domowników.

Duże przeszklenie i oświetlenie

Jeżeli tylko jest to możliwe technicznie, to warto postawić na duże przeszklenia najlepiej z widokiem na ogród. Ogromne oka powodują, że salon wydaje się skąpany w słońcu. Luksusowe aranżacje wnętrza cechują się wieloma rodzajami oświetlenia, które jest dopasowane do potrzeb użytkowników. Luksusowe aranżacje wnętrz zawierają kilka rodzajów oświetlenia: główne sufitowe, dekoracyjne stołowe lub ścienne oraz podświetlenie cokołów, wnęk ściennych, roślin, rzeźb i dzieł sztuki.

Zdobienia i sztukateria

Ważnym akceptem w luksusowym wnętrzu są sztukaterie i zdobienia, zarówno na ścianach, jak i meblach.  Dzieła sztuki mogą być wykonane na specjalne zamówienie. Ważną zasadą luksusowej aranżacji wnętrz jest założenie, że „design widoczny musi być także w formach meblarskich, które powinna wyróżniać unikatowość oraz umiejętnie łączenie różnych materiałów i struktur. Można postawić na modele nowoczesne lub meble zabytkowe”. Nie do dziś wiadomo, że sztuka we wnętrzach to synonim luksusu i dobrego gustu.

Luksusowa aranżacja to inwestycja na lata i wymaga odpowiedniego projektu. Nie ma w niej miejsca na niedopasowane, czy niskiej jakości elementy. W takim pomieszczeniu jest pięknie i stylowo. Jest to miejsce, które funkcjonalność łączy z ponadczasowością wystroju.

Artykuł powstał przy udziale Pani Małgorzaty Słowińskiej z Perfect Space Projektowanie i Aranżacja wnętrz Warszawa.