akcesoria do mebli

Kiedy nie stać nas na wymianę mebli, a zdecydowanie znudziły nam się stare, kiedy szuflady nie otwierają się już tak lekko, pomyślmy, gdzie można znaleźć niedrogie i funkcjonalne akcesoria do mebli. Starym szafkom wystarczy niekiedy wymiana uchwytów, jeśli są zamykane, także odpowiedni dobór okuć zamków, nieco farby czy okleiny i zmieniają się nie do poznania. Mogą służyć przez kolejnych kilka lat, ciesząc oko niczym świeżo zakupione. Może nawet bardziej, ponieważ wymienione akcesoria do mebli dobraliśmy sami i sami też wykonaliśmy resztę zmian.

Jeśli nasze meble posiadają fronty ze wstawkami, możemy spróbować  wymienić same wstawki. Na przykład zamiast takich ze szkła, dać lustrzane, bądź na szkło dociąć odpowiednią okleinę. Jeśli efekt nas nie zadowoli, możemy pomalować, bądź okleić resztę powierzchni. Ostatecznie – zamówić i wymienić same drzwiczki. Zawsze będzie to rozwiązanie tańsze, niż wymiana całości.

Akcesoria do mebli – ochronne nakładki na wystające rogi

Akcesoria do mebli niezbędne w każdym domu, gdzie pojawiają się małe dzieci, to przede wszystkim ochronne nakładki na wystające rogi. Mają zazwyczaj zaokrąglone kształty, czasem są pokryte materiałem, który poddaje się, gdy trafi nań nieszczęśliwie, stawiający pierwsze kroki mały człowiek. Warto się w nie zaopatrzyć nawet, jeśli nie mamy własnych, małych dzieci, ale często odwiedzają nas ze swoimi maluchami znajomi, czy rodzina. Łatwo je założyć, a kiedy spełnią zadanie, równie łatwo zdemontować. Zdarza się, że są zakładane w domach, gdzie dzieci nawet nie bywają – po prostu w celu ochrony rogów mebli przed zniszczeniem. To może być dobre rozwiązanie w miejscach, gdzie mebel jest narażony na uderzenia.

Kiedy szuflady tracą swoją sprawność, pomogą nam akcesoria do mebli w postaci nowych prowadnic. Może nie są tak łatwe w montażu, jak wyżej wymienione ochraniacze, ale też z pewnością przy minimalnych zdolnościach do majsterkowania, posiadając podstawowe narzędzia typu wkrętak, czy młotek, poradzimy sobie bez pomocy fachowca.

W końcu meble Ikea ludzie od lat składają sami i jakoś sobie radzą.

Prowadnice, zawiasy i inne akcesoria do mebli

Prowadnice, albo szyny przydadzą się również w przypadku szaf z przesuwanymi drzwiami. Tu też odrobinę czasu i pracy włożonej w wymianę, może nam podnieść komfort użytkowania i niejednokrotnie poprawić poranny humor, którego nic nie psuje bardziej, niż zacinające szafy, kiedy goni nas czas. Dostępne w odpowiednich sklepach akcesoria do mebli, to również zawiasy. To dość często psujący się element, który czasem trzeba wymieniać nawet w niezbyt starych meblowych drzwiczkach.

Jeśli nasze umiejętności są powyżej przeciętnej, albo mamy w domu kogoś, kto takowymi może się poszczycić, wystarczy nabyć odpowiednie akcesoria do mebli, zamówić płyty meblowe przycięte na wymiar i będziemy mogli poszczycić się meblami wykonanymi własnoręcznie i niewątpliwie z sercem, bo dla siebie. Niestety, aby zrobić to dobrze, nie wystarczy być przeciętnym majsterkowiczem. Może to i lepiej, bo niejeden zakład meblarski musiałby upaść…