3 pomysłowe sposoby na zasłonięcie gniazdek kontaktowych

Gniazdka elektryczne to rzecz jasna elementy niezbędne w każdym pomieszczeniu, jednak ich kształt oraz toporna forma często zaburzają estetykę wnętrza. Jak z tego wybrnąć? Na szczęścia jest kilka prostych sposobów na to, by dyskretnie zamaskować gniazdko lub uczynić z niego ciekawą dekorację każdego pomieszczenia.

Sposobów na ukrycie mało atrakcyjnych gniazdek i włączników jest wiele. Wystarczy tylko dobrze przemyśleć całą aranżację i dopasować coś, co najlepiej wkomponuje się w klimat danego wnętrza. Gniazdka można sprytnie zamaskować lub wręcz przeciwnie – wyeksponować je i uczynić z nich element dekoracyjny, idealnie wpisujący się w stylistykę pomieszczenia. Przedstawiamy aż 3 pomysłowe rozwiązania na zasłonięcie gniazdek elektrycznych.

Gniazdka za meblami w salonie

Salon oraz sypialnia to pomieszczenia, w których todstające od ściany gniazdka najbardziej rzucają się w oczy. A przecież nie sposób ograniczyć ich ilości, gdy do obsadzenia mamy wtyczki od telewizora, sprzętu kina domowego, nagłośnienia, komputera czy po prostu kilku dodatkowych lamp. Najprostszym sposobem na zamaskowanie gniazdek jest zasłonięcie ich meblami. Doskonale nadają się do tego szafki oraz komody do salonu, zwłaszcza te na wyższych nóżkach, pod którymi zmieścimy też kable oraz przedłużacze. To dobre rozwiązanie, gdy z pewnych względów, nie możemy ustawić telewizora tuż przy gniazdku i podpinamy go za pomocą przedłużacza. Kabel wystarczy wtedy przeciągnąć za komodą, tak aby nie był widoczny na pierwszy rzut oka.

Mało estetyczne gniazdka można zasłonić również roślinami. Efektowne kwiaty i rozłożyste liście ożywią każde wnętrze, a jeśli dobierzemy do nich doniczki o ciekawym designie, mało kto zwróci uwagę na ukryte za nimi gniazdka. Podobnie wykorzystać można modne pufy, dekoracyjne poduchy oraz inne elementy, które przy okazji dodadzą charakteru całej aranżacji.

Gniazdka ukryte w zabudowie kuchennej

Kuchnia to chyba najbardziej kłopotliwe miejsce, jeśli chodzi o rozmieszczenie gniazdek elektrycznych. Każdego dnia korzystamy tam z wielu urządzeń, a tak pozorny szczegół, jak ilość i umiejscowienie gniazdek wpływa na funkcjonalność oraz komfort użytkowania wnętrza. Kontaktów powinno być na tyle dużo, by mógł korzystać jednocześnie z kilku urządzeń, bez konieczności ciągłego przełączania wtyczek. Niestety większa ilość gniazdek odbija się na estetyce pomieszczenia – kontaktów w kuchni nie można tak po prostu zasłonić meblami czy roślinami, bo to uniemożliwi komfortową pracę. Jaka jest alternatywa?

Urządzając kuchnię, warto korzystać z nowoczesnych rozwiązań, takich jak gniazdka chowane, wysuwane czy podblatowe. Takie gniazdka nie rzucają się w oczy, bo dyskretnie komponują się z całą zabudową kuchenną, a przy tym w żaden sposób nie utrudniają czynności związanych z przyrządzaniem posiłków. Kontakty mogą byś schowane też w kuchennych szafkach, na przykład górnych. To dobre rozwiązanie, jeśli z niektórych sprzętów korzystamy tylko okazjonalnie i nie potrzebujemy dodatkowych gniazdek na ścianie przy blacie.


Gniazdka elektryczne elementem dekoracji

Gniazdka, których nie da się przesłonić meblami lub wkomponować w zabudowę, można wykorzystać, jako element dekoracyjny pomieszczenia. W końcu dziś do dyspozycji mamy różne rodzaje gniazdek i włączników, spośród których nietrudno wybrać coś, co wpiszę się w klimat całej aranżacji. Gniazdko elektryczne można dobrać na przykład pod kolor ściany, tak aby nie wyróżniało się zanadto na jej tle i subtelnie komponowało z całością. W pomieszczeniach, w których motywem przewodnim są akcesoria metalowe, sprawdzą się kontakty w oprawce żeliwnej, z kolei urok wnętrz utrzymanych w kolorach pasteli podkreślą gniazdka z oprawą imitującą drewno.

Jeśli jednak w naszym wnętrzu, salonie czy sypialni dominują zdobienia właściwe dla obranego stylu, zadbajmy o to, by kontakt jak najbardziej wpisywał się w tę estetykę. Możemy na przykład otoczyć go ramką podobną do tych, które ustawimy na komodzie lub fragmentem tapety, spójnej graficznie z motywem znajdującym się na przeciwległej ścianie, dywanie czy zasłonach.